چرا ایده ناب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی مهم نیست؟

شاید از دید بعضی ها داشتن ایده ناب و بکر مسئله مهمی در راه اندازی یک کسب و کار و به موفقیت رساندن آن باشد. خیلی از دوستانی که قصد دارند یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند ماه ها و شاید سال ها به دنبال ایده ای ناب باشند که تا به امروز کسی آن را عملی نکرده باشد.

اگر فکر می کنید ایده ناب و بکر داشتن برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و یا هر کسب و کار دیگری تنها عامل موفقیت شما خواهد بود همین حالا به صراحت می گویم که اشتباه می کنید.

مهم چگونگی راه اندازی کسب و کار و جذب مشتریان است.

اینکه چه کسب و کارهایی موفق هستند و چگونه موفق می شوند اصلا ربطی به ایده اولیشان ندارد.

 

یا اولین باش یا بهترین!

حتما شنیده اید می گوید یا اولین باش یا بهترین؟ اولین که نمی توان بود ولی خیلی راحت می توان بهترین شد. بله دقیقا کسب و کارهایی هستند که اولین نبوده اند اما الان بهترین هستند.

پس واقعا ایده بکر و ناب برای موفقیت در کسب و کار به هیچ وجه مهم نبوده است.

یک مثال خیلی ساده ، موتور جست و جوی گوگل است که اولین نبوده است اما الان بهترین و در دنیا شماره یک است.

حتما می دانید قبل از گوگل موتور جست و جوی یاهو و Ask بوده اند. خیلی هم موفق بودند. یادم میاد برای جست و جو از یاهو بیشتر استفاده می کردیم و گوگل چندان مطرح نبود.

کی فکرش را می کرد دو دانشجو در اتاق دانشجویی خود، گوگل را طراحی و راه اندازی کنند و با یک شرکت غول با سرمایه بالا مثل یاهو مقابله کنند؟ کسی فکرش را نمی کرد اما شد.

از این مثال ها زیاد است و در ادامه هم به آن ها اشاره خواهم کرد.

چرا ایده ناب برای شروع کسب و کار اصلا مهم نیست؟

همین حالا نگاهی به بهترین کسب و کارهای اینترنتی ایران بیاندازید. آیا همه آن ها اولین بوده اند؟ سایت دیوار اولین بوده یا آخرین است؟ یادتان می آید چقدر سایت در زمینه درج آگهی رایگان در ایران بود؟ دیوار چندمیش بود که الان بهترین است؟

فروشگاه های اینترنتی موفق ایرانی واقعا اولین بوده اند که انقدر موفق ظاهر شده اند؟ اگر نگاهی به کسب و کارهای موفق دنیا بیاندازید متوجه آن می شوید که اکثرا آن ها اولین نبوده اند و از ایده های کپی شده ایجاد شده اند. یعنی اول کسی آن را اجرا کرده و بعد آن ها راه اندازی شده اند.

واقعا چرا این کسب و کارها موفق بوده اند؟ آیا سرمایه و پول زیاد عامل موفقیت شان بوده است؟ آیا صاحبان آن ها واقعا افراد خاصی بوده اند؟ خیر اصلا اینطور نبوده است. تنها عامل موفقیت این کسب و کارها ارائه محصولات و خدمات شان به نوعی دیگر است.

اگر هر کسب و کاری حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد مطمئن باشید اگر آخرین هم باشد و قبل از آن چندین کسب و کار دیگر در آن حوزه موفق ظاهر شده باشند قطعا می تواند موفق شود.

کلی کسب و کار دیگر با ایده های کپی شده راه اندازی می شوند ولی هر کدام مشتریان خودشان را دارند. چرا؟ چون هر کدام مزیت خاصی برای مشتریان شان در نظر گرفته اند. از تخفیف های ویژه گرفته تا نحوه سرویس دهی به مشتری و پشتیبانی شان.

پس داشتن روش های خلاقانه برای ارائه محصول یا خدمات به مشتری یکی از عوامل مهمی است که هر کسب و کاری را می تواند به موفقیت برساند.

این قضیه در کسب و کارهای اینترنتی بسیار مسئله مهمی است و اگر شما هم بخواهید کسب و کاری راه اندازی کنید باید مزیت جدیدی برای مشتری داشته باشید.

چرا عملی کردن ایده ناب و جدید ریسک بیشتری برای شما دارد؟

عملی کردن ایده های جدید و نابی که تا الان توسط کسی در دنیا اجرا نشده است ریسک بالایی خواهد داشت. چون شما کسی را ندیده اید که قبلا آن ایده را عملی کرده و موفق شده است. و این تنها دلیلی است که ریسک این کار را برای هر کسی بالا می برد.

هرچقدر هم که تحقیقات بازار کرده باشید و در مورد ارائه محصول به مشتری برنامه ریزی کرده باشید و … باز هم ریسک بالایی خواهد داشت. اگر نگاهی به استارت آپ های جدید با ایده نو کرده باشید متوجه این قضیه می شوید که چقدر راه اندازی یک استارت آپ با ایده جدید ریسک بالایی خواهد داشت.

از طرفی نیاز به سرمایه بالا یا سرمایه گذار خواهید داشت و هزارتا مسئله دیگر… البته اصلا منظورم این نیست که راه اندازی استارت آپ مساوی است با شکست! اما در این اوضاع اقتصادی ریسک بیشتری به همراه خواهد داشت.

به نظر من اگر هر کسی کاری را از قبل انجام داده است و در آن موفق شده است (هر کاری) مطمئن باشید شما هم می توانید در آن کار موفق شوید. این یک قانون واقعی در دنیا است.

در خصوص راه اندازی کسب و کار هم دقیقا همین طور است. شاید شما هم یک نگاه به کسب و کارهایی که سرمایه زیادی دارند می کنید و یه نگاه هم به جیب خالی تان! به نظرم اصلا سرمایه مهم نیست. سرمایه دانش و علم تان است که باید روز به روز افزایشش دهید.

آیا ایده ای که انتخاب کرده اید واقعا جواب می دهد؟

همانطور که متوجه شدید ایده کسب و کار اصلا چیز مهمی نیست و نخواهد بود. پس نیازی نیست به این فکر کنید که آیا ایده تان جواب می دهد یا نه؟ مهم این است که همین حالا کسب و کارهایی در آن زمینه موفق هستند یا خیر؟ مهم تر از آن این است که شما چگونه می خواهید به مشتریان تان در آن حوزه سرویس بدهید؟

هر کسب و کاری که راه اندازی می کنید سعی کنید در ارائه محصولات یا خدمات خود خلاقیت داشته باشید. حتی اگر یک سایت محتوایی مثل زومیت هم راه اندازی می کنید باید محتوای خود را به شکل جدیدی ارائه کنید.

به عنوان مثال اگر مقالات آموزشی ارائه می کنید از ویدیوی آموزشی هم در کنار آن ها استفاده کنید. کاری که هیچ سایت محتوایی در ایران به شکل جدی انجام نمی دهد. البته باز هم در ارائه ویدیوهای آموزشی می توان ایده های جدید داشت.

منظورم این بود که صرفا یک سایت محتوایی زرد نباشید که فقط به فکر افزایش ترافیکش است.

 

چگونه ایده خوب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی پیدا کنیم؟

ایده خوب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خیلی زیاد است. فقط کافی است به کسب و کارهای موفق فعلی نگاهی بیاندازید. دقیقا باید همین کار راه کنید. با بررسی کسب و کارهای موفق و پر مخاطب ایرانی می توانید بهترین ایده ها را برای راه اندازی کسب و کار خود پیدا کنید.

مهمترین مسئله این است که با دیدن کسب و کارهای موفق نقص ها و حفره های آن ها را پیدا کنید. این برای شما مزیت جدیدی می شود که در آن کار ارائه کنید. پیشنهاد من دقیقا این است که به جای فکر کردن به پیدا کردن ایده ناب وقت تان را روی بررسی کسب و کارهای موفق ایرانی بگذارید و ببینید چه خدمات و سرویس هایی در آن ها کم است که اگر به آن ها اضافه شود بهتر و بهتر می شوند. این دقیقا ایده کسب و کار شما می شود.

 

سخن آخر

وقت خود را برای پیدا کردن ایده ناب و جدید تلف نکنید. پیشنهاد می کنم در هر حوزه ای که می خواهید ورود کنید قبل از هر چیز به فکر نحوه ارائه محصولات و خدمات باشید که چطور می توانید از طریق آن مشتریان بیشتری را جذب کنید.

حتی اگر بخواهید یک سایت محتوایی هم راه اندازی کنید باید به فکر ارائه محتوا به شیوه جدید باشید. اگر واقعا می خواهید موفق شوید مشتریان تان را دوست داشته باشید و به فکر برطرف کردن نیازشان به بهترین شکل ممکن باشید.

فقط به فکر پول دار شدن نباشید. اگر به فکر رفع نیاز مخاطبان تان باشید خودشان با کمال میل شما را پولدار می کنند.

امیدوارم از این مقاله هم استفاده کافی را برده باشید.و دیگر فکر نکنید ایده کسب و کار چندان چیز مهمی است. منتظر نظرات ارزشمند شما دوستان عزیز هستم.

 

منبع : همیاروب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *